Po tegorocznych długich zimowych miesiącach, każdy z nas z utęsknieniem czekał na cieplejsze dni. Osoby cierpiące z powodu alergii na pyłki cieszą się jednak nieco mniej na myśl o katarze, kichaniu oraz swędzących oczach.
Niestety lekarze zwracają uwagę na stały trend wzrostowy w ilości osób borykających się z alergią w Polsce. Z pierwszych badań epidemiologicznych, przeprowadzonych blisko 20 lat temu pod kierownictwem prof. Bolesława Samolińskiego wynikało, że na alergię cierpi ok. 40 proc. badanych Polaków. [1] Dziś, prognozuje się, iż liczba chorych na alergię może sięgać nawet 50%. [2]
Jak nie dać się opanować objawom alergii ?
Na początek musisz mieć wiedzę na temat tego na co jesteś uczulony oraz jak intensywna jest Twoja alergia. Warto przed każdym sezonem pyleń powtórzyć badania, pozwoli to sprawdzić czy w Twojej alergii zaszły jakieś zmiany. O co chodzi? Musisz sprawdzić, czy nie uczuliłeś się na coś nowego. Z roku na rok liczba alergików wzrasta oznacza to, iż uczulić się można w każdym wieku. Nie możemy przyjmować, że jeśli jesteśmy uczuleni na pyłki traw nie grozi nam uczulenie np. na pyłki brzozy.
Do coraz większej liczby alergików, przyczynia się również zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Według prof. Samolińskiego [3] alergeny łączą się z cząsteczkami zanieczyszczonego powietrza. Sprawia to, iż są bardziej drażniące dla organizmu. Ilość alergenów wzrasta szczególnie wiosną, co możemy obserwować po reakcji alergików.
Objawami alergii na pyłki są najczęściej: [4]
Objawy alergii na pyłki mogą przypominać objawy przeziębienia, jednak przeziębieniu towarzyszy często ból gardła oraz gorączka. Wydzielina z nosa jest zazwyczaj żółta, natomiast w przypadku alergii raczej wodnista i bezbarwna.
Aby skutecznie zapobiegać objawom alergii na pyłki warto wiedzieć, które substancje nas uczulają. Taka wiedza pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Daje informacje w jakich dniach szczególnie musimy unikać aktywności na świeżym powietrzu, a także kiedy przyjmować leki. Sezon pylenia trwa od wczesnej wiosny, aż do później jesieni. Jak zatem dbać o siebie w tym okresie, aby złagodzić objawy alergii?
Najlepszą profilaktyką jest unikanie kontaktu z alergenem. Nie zawsze jest jednak taka możliwość, bo alergeny rozprzestrzeniają się z wiatrem. Co możesz zrobić? Poznaj skuteczne sposoby ograniczania stężenia alergenu w Twoim otoczeniu:
Pamiętaj! Alergię na pyłki zaostrza wdychanie dymu tytoniowego. Dlatego nie pal i unikaj przebywania w zadymionych pomieszczeniach.
Okazuje się, że najbardziej uczulają rośliny pozbawione kolorowych, kwitnących pąków. Jak to możliwe? Pyłki tych roślin są lżejsze, przez co są łatwiej przenoszone są przez wiatr. Powoduje to, że nasz organizm dużo częściej się z nimi spotyka. Z kolei pyłki kwiatów są ciężkie i lepkie, przenoszą je owady. Powoduje to, że człowiek ma z nimi mniejszy kontakt, a przez to rzadziej się na nie uczula.
Alergeny pyłków roślin które uczulają najczęściej i najmocniej to przede wszystkim :
Możesz wspomóc swój organizm w walce z alergią wprowadzając do diety następujące produkty: [5]
Pamiętaj! Jeśli objawy alergii utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Dobierze on odpowiednie leki przeciwhistaminowe lub wdroży leczenie odczulające.
Źródła:
[1] https://www.mp.pl/pacjent/alergie/aktualnosci/200628,ponad-40-proc-polakow-ma-alergie
[3] https://www.mp.pl/pacjent/alergie/aktualnosci/200628,ponad-40-proc-polakow-ma-alergie
[4] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-sobie-radzic-z-alergia-na-pylki
[5] https://upacjenta.pl/poradnik/wiosenna-alergia-jak-sobie-z-nia-radzic
Strefa wiedzy Diagnosis24 to portal o charakterze informacyjny oraz edukacyjnym, w związku z tym publikowane treści nie zastąpią konsultacji lekarskiej. Przed zastosowaniem się do porad, w szczególności medycznych zawartych w Strefie Wiedzy Diagnosis24 bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania podanych informacji.