To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Ciśnieniomierze elektroniczne: jak wybrać najlepszy model? Praktyczny przewodnik.
Ciśnieniomierze elektroniczne: jak wybrać najlepszy model? Praktyczny przewodnik.

Ciśnieniomierze elektroniczne stają się coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach, umożliwiając monitorowanie ciśnienia krwi w domowym zaciszu. Wybór odpowiedniego modelu może być jednak trudny, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych na rynku opcji. W tym artykule omówimy kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego ciśnieniomierza elektronicznego, aby sprostać Twoim potrzebom i zapewnić dokładne i wygodne pomiary.

Monitorowanie ciśnienia krwi – dlaczego jest tak ważne?

Regularne monitorowanie ciśnienia krwi umożliwia wczesne wykrywanie potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z układem sercowo-naczyniowym. Nadciśnienie tętnicze jest jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia chorób serca, udaru mózgu i innych poważnych powikłań zdrowotnych. Jednak wiele osób może przez długi czas nie mieć żadnych objawów wysokiego ciśnienia krwi, co sprawia, że jest ono często określane mianem "cichego zabójcy". Regularne pomiary ciśnienia krwi powinien wykonywać każdy, a zwłaszcza osoby starsze lub obarczone czynnikami ryzyka, takimi jak otyłość, wysoki poziom cholesterolu czy choroby krążenia w wywiadzie rodzinnym.

Jak wybrać ciśnieniomierz? Rozważ swoje potrzeby

Najpierw zastanów się, czy potrzebujesz ciśnieniomierza nadgarstkowego, czy też ciśnieniomierza naramiennego. To dwa najpopularniejsze rodzaje urządzeń do użytku domowego. W obu przypadkach pomiar ciśnienia krwi jest prosty i można go wykonać dosłownie w kilka chwil. Urządzenia te jednak nieznacznie się od siebie różnią. Ważne, by wybrać takie, które najlepiej odpowie na Twoje potrzeby. Ciśnieniomierz nadgarstkowy jak sama nazwa wskazuje, nakłada się na nadgarstek. Urządzenie jest lekkie i dużo mniejsze od ciśnieniomierza naramiennego. Może to być dobry wybór dla osób, które z różnych względów nie mogą dopasować odpowiedniego rozmiaru mankietu np. z powodu otyłości lub nadwagi. To również świetna opcja dla osób, które często są w podróży. Mały, kompaktowy ciśnieniomierz nadgarstkowy zajmie niewiele miejsca w torbie czy walizce. Warto wspomnieć, że ciśnieniomierze nadgarstkowe występują tylko w opcji automatycznej i są na baterie. Osoby o standardowym rozmiarze ramienia mogą zdecydować się na ciśnieniomierz naramienny. W tym przypadku można wybrać model z zasilaczem lub bez. Jeśli mierzysz się z poważnymi problemami zdrowotnymi i od wyniku pomiaru uzależniasz przyjęcie leku, warto postawić na ciśnieniomierz naramienny. Na ten rodzaj ciśnieniomierza powinny zdecydować się również osoby po 60 roku życia oraz chorujące np. na miażdżycę, ponieważ dochodzi u nich do spadku elastyczności naczyń. Ciśnieniomierze naramienne to też najpowszechniejsza grupa urządzeń. Można je kupić nawet w supermarkecie. Jednak bądź czujny! Jeśli chcesz kupić sprzęt wysokiej jakości, wybierz aptekę lub sprawdzony sklep medyczny. Urządzenia ze sklepu Diagnosis24 poza tym, że cechują się wysoką dokładnością pomiarów, zostały zaprojektowane w taki sposób, by ich obsługa była jak najbardziej przyjazna dla użytkownika.

Najlepsze ciśnieniomierze to dokładne ciśnieniomierze

Dobry ciśnieniomierz musi być przede wszystkim dokładny.  To naturalne, że mierząc ciśnienie, chcesz mieć pewność, że wynik będzie rzetelny. Według powszechnej opinii, za najdokładniejsze uchodzą ciśnieniomierze zegarowe, które są często wybierane do specjalistycznych gabinetów medycznych. Ciśnieniomierz zegarowy to urządzenie mechaniczne wyposażone w mankiet, pompkę, manometr oraz stetoskop. Pomiar wykonuje się poprzez ręczne pompowanie powietrza do mankietu. W warunkach domowych chętniej korzystamy z automatycznych ciśnieniomierzy elektronicznych. Przemawia za tym prostota obsługi. Wystarczy założyć i zacisnąć mankiet i nacisnąć guzik. Ciśnieniomierz domowy zarejestrowany jako wyrób medyczny i opatrzony znakiem CE powinien spełniać odpowiednie standardy. Jednym z nich jest zgodność z europejską normą ISO 81060-2:2018. Wybierając takie urządzenie, mamy gwarancję prawidłowości badania. Powinniśmy pamiętać, że nawet najlepsze ciśnieniomierze spełniające wyśrubowane normy na nic się nie zdadzą, jeśli pomiar będzie wykonany nieprawidłowo.  Jak unikać błędów przy mierzeniu ciśnienia i jakie są zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia? O tym pisaliśmy tu.

Jaki ciśnieniomierz domowy wybrać?

Przed zakupem ciśnieniomierza elektronicznego warto zastanowić się, kto będzie go używać. Jeśli z urządzenia będzie korzystać kilka osób (na przykład w jednym gospodarstwie domowym) warto zwrócić uwagę na pamięć aparatu. Przykładowo ciśnieniomierz Diagnostic PRO Afib umożliwia śledzenie odczytów ciśnienia krwi 2 użytkowników. Ciśnieniomierz automatycznie zapisuje 120 ostatnich wartości pomiaru. Można również wyświetlić średnią z 3 ostatnich pomiarów, a także ostatni pomiar i dalsze 120 pomiarów jeden po drugim. Dzięki temu nie trzeba prowadzić odręcznych notatek i z łatwością można wrócić do poprzednich wyników. Niektóre ciśnieniomierze domowe poza monitorowaniem ciśnienia krwi oferują użytkownikom dodatkowe funkcje takie jak:

  • Funkcja IHB- Irregular Heart Beat – wskaźnik nieregularnej pracy serca (szczególnie istotny dla pacjentów z arytmią).
  • Funkcja Duo Afib-  Ciśnieniomierz elektroniczny wykonuje automatycznie 2 pomiary ciśnienia w celu uzyskania precyzyjnego wyniku oraz wykrywa oznaki migotania przedsionków.
  • Funkcja MDI – pomiar ciśnienia i pulsu odbywa się podczas pompowania mankietu, co zapewnia szybki i dokładny pomiar oraz mniejszy ucisk mankietu na ramię.

Tani ciśnieniomierz

Szukając ciśnieniomierza, zazwyczaj mamy określony jakiś budżet, który chcemy przeznaczyć na zakup. Wystarczy prześledzić Internet, by zobaczyć, że do wyboru mamy wiele różnych modeli ciśnieniomierzy dostępnych w różnych cenach, od tych bardziej zaawansowanych i droższych, po proste i niedrogie. Łatwo się w tym pogubić. Jak wybrać ciśnieniomierz, z którego będziemy zadowoleni? Jesteśmy zdania, że wybierając ciśnieniomierz, ważne jest znalezienie równowagi między ceną a jakością. Warto przy tym pamiętać, że cena nie zawsze odzwierciedla jakość. Nie zawsze najdroższy model urządzenia będzie najlepszy. Nie jest również powiedziane, że tani ciśnieniomierz będzie mierzył źle. Wystarczy przed zakupem dokładnie zapoznać się z opisem funkcji ciśnieniomierza i zastanowić się, czy ten konkretny sprzęt sprosta naszym wymaganiom. W sklepie Diagnosis24 znajdziesz szeroki wybór ciśnieniomierzy elektronicznych w różnych grupach cenowych. Przykładem budżetowego i dobrego sprzętu jest automatyczny cyfrowy ciśnieniomierz naramienny DBP-6191 Nieco droższy, lecz wyposażony w funkcję wykrywania oznak migotania przedsionków będzie ciśnieniomierz Diagnostic Pro Cardio Afib.

Czym się kierować wybierając ciśnieniomierz dla seniorów?

Senior do samokontroli ciśnienia krwi powinien używać aparatu maksymalnie prostego w obsłudze, dlatego zaleca się wybór modelu automatycznego. Należałoby się upewnić, czy wybrany ciśnieniomierz domowy jest wyposażony w mankiet odpowiedniego rozmiaru. Jeśli osoba jest bardzo szczupła lub wręcz przeciwnie otyła, warto zastanowić się nad doborem mankietu w rozmiarze S, lub w rozmiarze L. Wybierając ciśnieniomierz dla seniora, kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest ekran. Im większy i bardziej czytelny, tym łatwiej będzie odczytać wyniki pomiarów. Ciekawą opcją możemy być wybór ciśnieniomierza, który posiada kompatybilną aplikację mobilną. Może wydawać się to zbyt zaawansowana opcja dla osoby starszej, jednak niektóre aplikacje oferują możliwość przesyłania wyników do opiekuna lub lekarza. Taką opcję posiada ciśnieniomierz Istel Cardic-100BT współpracujący z aplikacją Istel Health i systemem Istel Care.

Strefa wiedzy Diagnosis24 to portal o charakterze informacyjnym oraz edukacyjnym, w związku z tym publikowane treści nie zastąpią konsultacji lekarskiej. Przed zastosowaniem się do porad, w szczególności medycznych zawartych w Strefie Wiedzy Diagnosis24 bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania podanych informacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl