To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Jak regularne używanie ciśnieniomierza elektronicznego może pomóc w monitorowaniu zdrowia?
Jak regularne używanie ciśnieniomierza elektronicznego może pomóc w monitorowaniu zdrowia?

Regularne monitorowanie ciśnienia krwi jest kluczowym elementem dbania o zdrowie serca i ogólną kondycję organizmu. Ciśnieniomierz elektroniczny stał się niezastąpionym narzędziem w domowej opiece zdrowotnej, umożliwiając łatwe i precyzyjne pomiary ciśnienia krwi w zaciszu własnego domu.

Co to jest ciśnieniomierz elektroniczny?

Ciśnieniomierz elektroniczny to urządzenie medyczne służące do pomiaru ciśnienia krwi. Jest to ważne narzędzie w diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego oraz monitorowaniu zdrowia pacjentów z nadciśnieniem. Dzięki technologii elektronicznej, ciśnieniomierze te stały się popularne ze względu na swoją wygodę i precyzję pomiarów. Metodą pomiaru ciśnienia wykorzystywaną w tego typu ciśnieniomierzach jest metoda oscylometryczna. Metoda oscylometryczna została wprowadzona do praktyki medycznej w latach 80. XX wieku. Zastosowanie tej techniki pomiaru miało na celu przede wszystkim poprawę wygody regularnego pomiaru ciśnienia krwi u pacjentów. Podstawą działania metody oscylometrycznej jest wykorzystanie drgań generowanych przez pulsującą krew w tętnicach. Mankiet ciśnieniomierza podczas pomiaru napełniany jest powietrzem, aż do osiągniecia odpowiedniego ciśnienia, a  następnie stopniowo zwalniany. Czujniki rejestrujące drgania w tętnicach przekazują informacje o ciśnieniu krwi do urządzenia pomiarowego.  

Jak używać ciśnieniomierza? – prawidłowa procedura pomiaru

Pomiar ciśnienia krwi jest kluczowy dla monitorowania zdrowia serca i naczyń krwionośnych. Jednak aby wyniki były jak najbardziej wiarygodne, konieczne jest przestrzeganie odpowiednich zasad i procedur podczas jego wykonywania. Oto kilka kluczowych zasad prawidłowego pomiaru, które należy wziąć pod uwagę.

 1. Nie wykonuj pomiaru bezpośrednio po posiłku, ćwiczeniach fizycznych lub kąpieli.

Pomiar ciśnienia krwi powinien być wykonywany w spoczynku, dlatego unikaj wykonywania pomiarów bezpośrednio po posiłku, intensywnych ćwiczeniach fizycznych lub gorącej kąpieli. Te czynności mogą wpłynąć na wyniki, doprowadzając do błędnych odczytów.

 1. Regularne pomiary ciśnienia.

Jeśli chcesz uzyskać spójne wyniki, staraj się mierzyć ciśnienie krwi o tej samej porze każdego dnia. Najlepsza pora to rano przed spożyciem śniadania i zażyciem leków.

 1. Odpoczynek przed pomiarem.

Zanim przystąpisz do pomiaru, odpocznij przez 20–30 minut. Pamiętaj, że również stres może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi.

 1. Zadbaj o wygodną pozycję ciała.

Usiądź wygodnie na krześle, z plecami wyprostowanymi i opartymi o oparcie krzesła. Upewnij się, że Twoje stopy są płasko postawione na podłodze, nie krzyżuj nóg.

 1. Prawidłowe założenie mankietu.

Mankiet ciśnieniomierza należy założyć na ramię najlepiej lewej ręki, około 1-2 cm powyżej łokcia, na wysokości serca. Mankiet powinien przylegać do skóry, ale nie uciskać.

 1. Pamiętaj o odpowiedniej postawie ciała.

Podczas mierzenia ciśnienia krwi nie można się ruszać i rozmawiać. Nawet nieznaczne ruchy mogą wpłynąć na wynik pomiaru. Najlepiej również oprzeć przedramię stabilnie na stole aby mankiet znajdował się na wysokości serca.

Jakie korzyści przynoszą regularne pomiary ciśnienia?

Ciśnienie krwi jest jednym z kluczowych wskaźników ogólnego stanu zdrowia. Jest to siła, z jaką krew przepychana jest przez naczynia krwionośne. Prawidłowe wartości ciśnienia krwi są niezbędne dla zdrowia każdego organu w naszym ciele, a zwłaszcza serca. Regularne sprawdzanie ciśnienia krwi umożliwia wczesne wykrycie problemów, które mogą prowadzić do poważnych schorzeń sercowo-naczyniowych. Zrozumienie, że pomiar ciśnienia krwi może wpłynąć na szybsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, jest pierwszym krokiem w stronę lepszej kontroli zdrowia. Ciśnieniomierz elektroniczny umożliwia łatwe i szybkie sprawdzenie ciśnienia krwi bez wychodzenia z domu. Regularne pomiary ciśnienia stają się dzięki niemu prostsze i wygodne. Jakie korzyści dają samodzielne pomiary?

 • Wczesne wykrywanie problemów z nie prawidłową wartością ciśnienia krwi. Regularne monitorowanie ciśnienia pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowości – zarówno nadciśnienia tętniczego (hipertonia, hipertensja) , jak również niedociśnienia tętniczego (inaczej nazywanego hipotonią lub hipotensją). Nieprawidłowe wartości ciśnienia rozpoznaje się w przypadku:
 1. Gdy wartości ciśnienia skurczowego utrzymują się poniżej 100 mmHg, a rozkurczowego poniżej 60 mmHg, mamy wtedy niedociśnienie tętnicze.
 2. Nadciśnienia tętniczego - gdy wartości ciśnienia skurczowego utrzymują się powyżej 139 mmHg, a rozkurczowego powyżej 89 mmHg.
 • Zapobieganie chorobom serca. Regularne kontrolowanie ciśnienia krwi może pomóc w zapobieganiu wielu niebezpiecznym chorobom, takim jak: choroby serca czy udar mózgu, a także innym problemom zdrowotnym związanym z układem krążenia.
 • Dostosowanie właściwego leczenia. Regularne pomiary umożliwiają lekarzowi dostosowanie leczenia do aktualnej sytuacji, w tym modyfikacje dawek przyjmowanych leków, co może przyczynić się do skuteczniejszej kontroli ciśnienia krwi.
 • Prosta obsługa i wygoda użytkowania. Ciśnieniomierze elektroniczne są łatwe w obsłudze i zapewniają szybkie oraz dokładne odczyty, co sprawia, że regularne, samodzielne pomiary nie stanowią żadnego problemu, nawet dla seniorów.
 • Możliwość śledzenia trendów w czasie: Większość ciśnieniomierzy dostępnych na rynku posiada funkcję automatycznego zapisywania ostatnich wyników pomiarów, a nawet przesyłanie ich do aplikacji, np. Istel Cardic 100BT. Stworzenie takiego elektronicznego dzienniczka pomiarów w intuicyjnej aplikacji pozwala na śledzenie zmian i trendów wartości ciśnienia w dłuższym czasie.
 • Redukcja stresu związanego z wizytami w gabinecie lekarskim. Regularne pomiary w zaciszu własnego domu, pozwalają na zmniejszenie stresu związanego z wizytami u lekarza, a także tzw. „syndromu białego fartucha” – jest to wzrost ciśnienia krwi na skutek strachu podczas badania w gabinecie lekarskim. Czasem możemy też zaobserwować odwrotną sytuację: wyniki pomiarów ciśnienia krwi wykonanych w gabinecie wskazują na normę, natomiast pomiary dokonane w domu sugerują obecność nadciśnienia. Takie zjawisko nazywane jest nadciśnieniem ukrytym. Regularne pomiary ciśnienia w domu pomagają wykryć takie nieprawidłowości i podjąć leczenie pod kierunkiem specjalisty.
 • Samokontrola i wsparcie w prowadzeniu zdrowego stylu życia. Posiadanie własnego ciśnieniomierza elektronicznego w domu umożliwia samodzielne monitorowanie poziomu ciśnienia tętniczego o każdej porze dnia oraz nocy. Regularny monitoring ciśnienia zwiększa świadomość własnego stanu zdrowia, a to z kolei może służyć jako motywacja do lepszego dbania o zdrowie, w tym zdrowej diety, codziennej aktywności fizycznej oraz kontroli masy ciała.

Ciśnieniomierz - jak często go używać?

Częstotliwość użytkowania ciśnieniomierza elektronicznego może różnić się w zależności od potrzeb i zaleceń lekarza. Ogólnie jednak, dla osób dorosłych z normalnym ciśnieniem krwi, zaleca się wykonywanie pomiarów co najmniej raz na miesiąc. Osoby z nadciśnieniem tętniczym lub innymi schorzeniami sercowo-naczyniowymi mogą potrzebować częstszych pomiarów. Np. osoby z wartościami ciśnienia tętniczego, które mieści się w zakresie RR skurczowego 130–139 mm Hg i/lub RR rozkurczowego 85–89 mm Hg. Ciśnienie takie jest określane jako ciśnienie prawidłowe wysokie. Nie jest to choroba, ale osoby z tymi wartościami ciśnienia mogą być bardziej narażone na rozwój nadciśnienia tętniczego w przyszłości. Dlatego też, osoby z ciśnieniem w górnej granicy normy powinny częściej dokonywać pomiaru ciśnienia krwi - nawet kilka razy w tygodniu, oczywiście zgodnie z zaleceniami lekarza. Przede wszystkim kluczowe jest regularne monitorowanie ciśnienia krwi, aby umożliwić szybką identyfikację wszystkich zmian. Pamiętaj, że regularne pomiary ciśnienia krwi są ważnym elementem kontroli zdrowia, ale nie zastępują wizyt u lekarza, które są kluczowe dla kompleksowej oceny stanu zdrowia.

Strefa wiedzy Diagnosis24 to portal o charakterze informacyjnym oraz edukacyjnym, w związku z tym publikowane treści nie zastąpią konsultacji lekarskiej. Przed zastosowaniem się do porad, w szczególności medycznych zawartych w Strefie Wiedzy Diagnosis24 bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania podanych informacji.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl