Przed nami długi weekend. Część z nas marzy, by w tym czasie wypocząć, część, by tych kilka dni spędzić aktywnie. Pomysłów na spędzenie długiego weekendu jest przynajmniej kilka. Można ten czas spędzić poza miastem z rodziną i przyjaciółmi. Wiele osób w tym czasie wyjeżdża na kilkudniowe wycieczki. Niektórzy decydują się pozostać w domu i korzystać z uroków domowego ogródka.
Jak weekend, to grill.
Większość z nas lubi spotkania przy grillu i mało kto potrafi odmówić sobie potrawy przygotowanej na ruszcie. Czy wiedziałeś, że jest wiele negatywnych aspektów ich spożywania? W trakcie grillowania wytwarzają się duże ilości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). To związki rakotwórcze, które mogą powodować nie tylko nowotwory układu pokarmowego, ale także choroby dróg oddechowych, a także mutacje DNA. Są jednak sposoby, aby zminimalizować tworzenie się WWA podczas grillowania a co za tym idzie zmniejszyć do minimum ich spożycie.
Poznaj sposoby na bezpieczne grillowanie:
- Nie grilluj mięsa bezpośrednio na ruszcie, zawsze używaj przeznaczonych do tego tacek, a jeszcze lepiej specjalnych mat pokrytych teflonem. Ważne jest bowiem, aby wytapiający się tłuszcz nie kapał bezpośrednio na źródło ciepła, gdyż w wyniku podwyższonej temperatury i zachodzących reakcji chemicznych powstają związki rakotwórcze, mutagenne i genotoksyczne.
- Mięso kładzione na ruszt powinno mieć temperaturę pokojową. Wyjmij je wcześniej z lodówki, wtedy upiecze się szybciej, a środek nie pozostanie surowy. Absolutnie nie grilluj mięsa mrożonego.
- Wybieraj chudsze mięsa, np. szynkę, polędwicę, filety z kurczaka, indyka, przygotuj szaszłyki, nabijając naprzemiennie kawałki mięsa i świeże warzywa, cebulę, cukinię, bakłażana, paprykę, pieczarki, pomidorki koktajlowe.
- Unikaj gotowych mięs w marynacie oferowanych na półkach sklepowych. Są one tłuste, być może nie pierwszej świeżości, ciężko jest też o uzyskanie prawdziwej informacji dotyczącej składu takiej marynaty. Marynuj mięso bezpośrednio przed grillowaniem w oleju, occie, winie, soku cytrynowym, jogurcie, dzięki temu zachowa ono smak i soczystość.
- Zrezygnuj ze sklepowej kaszanki i wędzonej kiełbasy. Są one konserwowane azotynem sodu, który powoduje powstawanie w trakcie obróbki termicznej kancerogennych nitrozoamin, zwiększając ryzyko konsumenta na zachorowanie na raka jelita grubego.
- Unikaj przebywania w dymie z grilla, ogranicz obecność przy ruszcie tylko do momentu obrócenia potrawy czy zdjęcia gotowego dania. Udowodniono naukowo, że WWA są wchłaniane również przez skórę a także wraz z wdychanym dymem.
- Używaj ziół zamiast soli czy gotowych mieszanek przypraw do dań z grilla, w których głównym składnikiem jest sól, ale także cukier. Naturalne przyprawy, takie jak imbir, kurkuma lub rozmaryn, chronią mięso przed szkodliwymi związkami powstającymi podczas grillowania.
- Nie jedz spalonego mięsa, grzanek – to tam kumulują się WWA!
- Jeśli chcesz częściej korzystać z grilla, lepszą alternatywą będzie wybór grilla gazowego lub elektrycznego. Mięso grillowane w ten sposób posiada niższy poziom WWA niż mięso pieczone na grillu węglowym.
Zdrowe grillowanie.
Choć potrawy z grilla kojarzą się zwykle z dość kalorycznymi posiłkami, wcale takie być nie muszą. Grill nie musi być niezdrowy, o ile zadbamy o odpowiednią ilość i jakość tych potraw. Sprawdź przepis na pyszną i zdrową warzywną sakiewkę przygotowany przez dietetyka mgr Joannę Wójcik!
WARZYWNA SAKIEWKA Z GRILLA:
Składniki:
- 4 marchewki
- 2 korzenie pietruszki
- 1 mała papryczka chili
- 3 czerwone cebule
- 100 g pomidorków koktajlowych
- 3 ząbki czosnku
- pół limonki ze skórką
- garść świeżej bazylii
- 2 łyżki oleju rzepakowego
Sos:
- kubek 200ml jogurtu naturalnego
- 5 suszonych pomidorów,
- 2 łyżki pistacji
- sok z połowy limonki
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- 1 mała papryczka chili
Marchewkę, pietruszkę pokrój w słupki, chili posiekaj, cebulę pokrój w piórka, czosnek w cienkie plasterki. Wy mienione składniki wymieszaj z olejem, posiekaną bazylią, sokiem wyciśniętym z połowy limonki i skórką otartą z limonki. Duży płat folii aluminiowej złóż na pół i jeszcze raz na pół, 3 boki szczelnie zawiń. Do powstałej sakiewki wrzuć przygotowane warzywa i zawiń szczelnie 4 bok. Sakiewkę połóż na ruszt, przykryj i grilluj ok. 20 min, przekręć delikatnie na drugą stronę, aby nie rozerwać folii i grilluj kolejne 20 minut.
W między czasie składniki na sos wrzuć do rozdrabniacza (oprócz jogurtu) i połącz z jogurtem.
Grillowane warzywa przełóż do miski (uważaj aby nie wyciekł sok powstały w trakcie grillowania), dodaj świeże pomidorki koktajlowe przekrojone na pół, polej przygotowanym sosem. Smacznego!
Źródła:
- Burzyńska i inni, Urządzenia i techniki grillowania, Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego, 1/2009;
- Nowak, Z. Libudzisz Karcynogeny w przewodzie pokarmowym człowieka, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2008, 4 (59), 9 – 25;
- Sabota, Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy, 2002, r.18, nr 2(32), s. 179-208;
- https://docplayer.pl/51817785-Zdrowe-grillowanie-raport-z-badan-pomiary-i-analiza.html
Strefa wiedzy Diagnosis24 to portal o charakterze informacyjnym oraz edukacyjnym, w związku z tym publikowane treści nie zastąpią konsultacji lekarskiej. Przed zastosowaniem się do porad, w szczególności medycznych zawartych w Strefie Wiedzy Diagnosis24 bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania podanych informacji.