To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Glukometry dla każdego: jak monitorować poziom cukru w domu?
Glukometry dla każdego: jak monitorować poziom cukru w domu?

Zdrowie i samopoczucie to wartości, których znaczenie staje się jeszcze bardziej wyraźne w obliczu codziennych wyzwań, zwłaszcza dla osób z cukrzycą. Dbanie o właściwy poziom cukru we krwi jest kluczowe, a dzięki nowoczesnym technologiom, proces ten staje się coraz bardziej dostępny i wygodny. Glukometry, czyli urządzenia do pomiaru glukozy we krwi, stają się nieodłącznym elementem codziennej rutyny wielu osób. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu z bliższej perspektywy, omawiając zarówno wybór najlepszego glukometru, jak i praktyczne aspekty jego użytkowania.

Glukometr domowy: do czego służy?

Glukometr to niewielki przyrząd, który służy do monitorowania cukru. Jego działanie opiera się na pobraniu niewielkiej próbki krwi, na podstawie której można określić, jakie jest aktualne stężenie glukozy we krwi. To powoduje, że osoba chorująca na cukrzycę (diabetyk) może samodzielnie kontrolować skuteczność leczenia swojej choroby i reagować, gdy wahania cukru są niepokojące. Bardzo ważne jest mierzenie cukru po jedzeniu i obserwowanie, jak organizm reaguje na dane produkty. Wysoki poziom glukozy we krwi to dla chorego jasny sygnał, by zmodyfikować dietę. Kontrola cukrzycy, czyli regularne pomiary glikemii to codzienność wielu osób chorujących na cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2, oraz kobiety z cukrzycą ciążową.

Najlepsze glukometry: jak dokonać właściwego wyboru?

Przed podjęciem decyzji o zakupie glukometru, zastanów się nad swoimi potrzebami. Czy zależy ci na prostocie obsługi, rozmiarze wyświetlacza urządzenia, dostępności dodatkowych funkcji czy bezawaryjności urządzenia. Określenie priorytetów pomoże ci w skierowaniu uwagi na konkretne modele, które najlepiej będą odpowiadać twoim oczekiwaniom.

Przed zakupem koniecznie upewnij się, czy glukometr jest dokładny. Sprawdź, czy wybrany model glukometru jest zgodny ze standardem ISO EN15197:2015, który wymaga, by 95% wyników pomiaru stężenia glukozy we krwi wykonanych przy użyciu glukometru zawierało się w przedziale obarczonym błędem nie większym niż ±15 mg/dl w stosunku do pomiaru referencyjnego przy stężeniu glukozy < 100 mg/dl lub ±15% przy stężeniu glukozy ≥ 100 mg/dl. Możesz także przeczytać recenzje użytkowników lub sprawdzić rankingi glukometrów, aby dowiedzieć się, który z modeli cieszy się najlepszą reputacją.

Warto przy wyborze glukometru zwrócić uwagę na wymaganą wielkość próbki krwi. Większość osób uzyskuje bez problemu kroplę krwi poniżej 1 mikrolitra (µl) (dla przykładu glukometr Abra Smart BT wymaga próbki krwi 0,5 µl).

Zwróć uwagę na funkcje dodatkowe urządzenia. W dzisiejszych czasach glukometry oferują szereg udogodnień, które mogą ułatwić codzienne monitorowanie poziomu cukru. Sprawdź, czy wybrany model posiada możliwość przechowywania wyników pomiarów, czy alarmy przypominające o konieczności wykonania pomiaru. Najlepsze glukometry wyposażone są w funkcję bluetooth, umożliwiającą połączenie z dedykowaną aplikacją mobilną. Jak widzisz, odpowiednio dobrany glukometr domowy może ułatwić kontrolę cukrzycy.

Pamiętaj również, że zawsze możesz zasięgnąć porady swojego lekarza lub farmaceuty, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego modelu glukometru.

Krok po kroku: jak używać glukometru?

Kiedy wybierzesz już konkretny model glukometru, koniecznie zapoznaj się z instrukcją obsługi. Większość urządzeń jest intuicyjna w użyciu i bez trudu poradzisz sobie z ich obsługą. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z monitorowaniem cukru, możesz popełniać błędy. To całkowicie naturalne i wraz z doświadczeniem nabierzesz wprawy. Jeśli zastanawiasz się, jak używać glukometru, poniżej znajdziesz opis krok po kroku.

  1. Przygotowanie do badania

Przed wykonaniem pomiaru umyj ręce ciepłą wodą z mydłem, a następnie dokładnie je osusz. Nie stosuj płynów dezynfekujących, ponieważ nawet mała ilość alkoholu może przedostać się do pobranej próbki krwi i zafałszować wynik.

  1. Przygotuj nakłuwacz

Do nakłuwacza włóż jednorazowy lancet i ustaw głębokość nakłucia.

  1. Wsuń pasek testowy do glukometru

Do portu paska testowego znajdującego się na glukometrze włóż pasek testowy zgodnie z informacją zawartą w instrukcji obsługi glukometru. Glukometr włączy się automatycznie. Po wyjęciu paska testowego z opakowania zbiorczego należy je szczelnie zamknąć.

  1. Nakłuj palec

Do pozyskiwania kropli krwi nakłuwa się boczne strony opuszek III, IV lub V palca obu dłoni.  Zwykle nie pobiera się krwi do badania z palca wskazującego i kciuka. Te palce służą do chwytania, dlatego wskazane jest nakłuwanie pozostałych. Przed nakłuciem wymasuj wybrany palec ruchem od nasady do opuszki palca, aby poprawić ukrwienie. Po nakłuciu bocznej części opuszki palca powinna samoczynnie pojawić się kropla krwi. W przeciwnym razie należy nakłuć nowe miejsce, aby uzyskać kolejną próbkę krwi do badania. Pamiętaj, żeby nie wyciskać krwi do badania, bo przez to wynik może być zaburzony.

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo

Po skończonym badaniu zużyty pasek testowy i zużyty lancet wyrzuć do pojemnika na odpady medyczne. Cały zestaw możesz delikatnie oczyścić jednorazową chusteczką z ewentualnych zabrudzeń. Zestaw należy przechowywać w etui, z dala od urządzeń elektronicznych oraz źródła ciepła. Po skończonym badaniu należy ponownie umyć ręce.

Jak interpretować wyniki pomiaru glukozy we krwi za pomocą glukometru?

Prawidłowe stężenie glukozy we krwi u osoby dorosłej na czczo wynosi 70-99 mg/dl. Jeżeli poziom cukru we krwi wynosi ≥100 mg/dl, wówczas mówimy o hiperglikemi, a jeśli <70 mg/dl - o hipoglikemii. Nieprawidłowe stężenie glukozy we krwi na czczo wymaga pogłębienia diagnostyki w celu ustalenia przyczyny i wdrożenia działań. Po konsultacji z lekarzem, możesz indywidualnie określić zakres docelowy wyniku poziomu glukozy na swoim glukometrze. Dla przykładu glukometr Diagnostic Gold Care klasyfikuje wynik pomiaru w postaci litery H, L, lub N, przy czym H oznacza wynik powyżej zakresu docelowego, L oznacza wynik poniżej zakresu docelowego, a N oznacza wynik w normie. Oznaczenie wyświetla się przy wyniku badania poziomu glukozy, a dodatkowo na obudowie glukometru pojawia się kolorowe podświetlenie, które pomaga użytkownikowi w interpretacji wyniku pomiaru.

Paski do glukometru

Niezbędnym elementem do przeprowadzenia badania poziomu cukru we krwi przy pomocy glukometru są paski testowe. Po nałożeniu kropli krwi na pasek testowy zachodzi reakcja elektrochemiczna. Glukometr mierzy napięcie na pasku, przelicza je na wartość stężenia glukozy we krwi i na wyświetlaczu pojawia się wynik. Paski testowe to jednorazowe akcesoria, dlatego należy je wymieniać po każdym badaniu. Paski do glukometru są wrażliwe na wpływ środowiska i temperaturę, dlatego trzeba zadbać o to, by były przechowywane w odpowiednich warunkach. W szczególności warto pamiętać, by nie zostawiać pasków w takich miejscach jak:

  • zamknięty samochód (latem i zimą temperatura we wnętrzu samochodu może wynosić zarówno minus 20°C, jak i plus 50 °C),
  • parapet: nasłonecznienie lub działający kaloryfer może narażać fiolkę z paskami na duże wahania temperatur,
  • bezpośrednie sąsiedztwo piekarnika lub kuchenki,
  • lodówka.

Glukometr bezinwazyjny

Obecnie coraz więcej słyszy się o glukometrach bezinwazyjnych, które miałyby działać na zasadzie skanowania ukrwionej skóry. Wiadomo, że tego rodzaju urządzenia są w fazie testów, ale obecnie nie można ich komercyjnie zakupić. Glukometr bezinwazyjny to urządzenie stacjonarne dużych gabarytów. Na pewno nie jest to sprzęt, który można schować do torby lub plecaka i bez problemu zabrać ze sobą do szkoły, lub pracy. Tego rodzaju rozwiązania mogłyby znaleźć zastosowanie w placówkach medycznych, jednak dla użytkowników indywidualnych dużo lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjny glukometr.

Glukometry to niezastąpione urządzenie do skutecznej kontroli cukrzycy. Dzięki prostocie obsługi i szybkości wyników, umożliwiają codzienne monitorowanie stanu zdrowia bez konieczności wizyt w laboratorium. Dzięki nim osoby z cukrzycą mogą szybko reagować na zmiany w stężeniu glukozy i podejmować odpowiednie działania w celu utrzymania cukru na odpowiednim poziomie. Inwestycja w glukometr to inwestycja w zdrowie i lepszą jakość życia dla wszystkich osób z cukrzycą.

 

Strefa wiedzy Diagnosis24 to portal o charakterze informacyjnym oraz edukacyjnym, w związku z tym publikowane treści nie zastąpią konsultacji lekarskiej. Przed zastosowaniem się do porad, w szczególności medycznych zawartych w Strefie Wiedzy Diagnosis24 bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania podanych informacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl