To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Jak wybrać inhalator dla dziecka z alergią?
Jak wybrać inhalator dla dziecka z alergią?

Gdy twoje dziecko cierpi na alergie, szczególnie te związane z układem oddechowym, inhalator staje się niezastąpionym urządzeniem. Wybór odpowiedniego inhalatora dla dziecka z alergią może być wyzwaniem, na rynku dostępnych jest wiele różnych urządzeń. Jednakże nie jest pewne, który inhalator będzie najbardziej pomocny, skuteczny, wygodny i praktyczny dla dziecka.

Dlaczego inhalator jest niezbędny dla dziecka z alergią?

Alergie mogą wywoływać różne objawy, takie jak katar, kaszel, duszność czy skurcze oskrzeli. W przypadku alergii oddechowych, inhalator staje się więc  niezbędnym narzędziem do złagodzenia objawów i poprawy komfortu dziecka z alergią.

Jak wybrać inhalator dla alergika?

Inhalatory nie są już tylko prostymi urządzeniami, które dawniej służyły do nawilżania błony śluzowej poprzez podawanie roztworu soli fizjologicznej. Współczesne inhalatory mają bardzo szerokie zastosowanie. Przeznaczone są do dostarczania leków wziewnych w postaci mgiełki jako terapia dla chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, ale także w celach profilaktycznych. Wybór odpowiedniego inhalatora dla dziecka z alergią może stanowić wyzwanie. Na co warto zwrócić uwagę dokonując zakupu urządzenia?

Najlepszy inhalator dla dziecka – jakie urządzenie wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje inhalatorów. Różnią się zarówno sposobem działania, jak i przeznaczeniem. Bardzo dużą popularnością cieszą się inhalatory pneumatyczne, nazywane też inhalatorami kompresorowo - tłokowymi. Ich działanie opiera się na przemianie leku w płynie na mikroskopijne cząsteczki, które łatwo dostają się do dróg oddechowych. Urządzenia te wyposażone są w sprężarkę, która służy do rozbijania cząsteczek leku za pomocą sprężonego powietrza. Rozbity lek w postaci aerozolu łatwiej wchłania się do układu oddechowego, przez co wspomaga np. leczenie alergii lub astmy. Nowoczesne inhalatory pneumatyczne umożliwiają bezpieczne i skuteczne leczenie aerozolowe w domu. Inhalatory kompresorowe są zazwyczaj proste w obsłudze, a ich czyszczenie nie jest zbyt skomplikowane.
Należy pamiętać, że regularne czyszczenie i konserwacja inhalatora jest niezwykle istotne dla skuteczności wykonywanej nebulizacji oraz bezpieczeństwa używania. Pozostałości leków mogą gromadzić się w urządzeniu, i zakłócać jego prawidłowe działanie. Dlatego zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących czyszczenia i konserwacji inhalatora. Inhalatory pneumatyczne są dostosowane do podawania większości leków, w tym tych, które nie mogą być podane za pomocą inhalatora ultradźwiękowego lub siateczkowego. Niektóre jak np. Inhalator Diagnostic Econstellation można używać z substancjami oleistymi, które mogą być inhalowane w niewielkiej ilości urządzeń dostępnych na rynku. To sprawia, że jest to uniwersalne urządzenie dla całej rodziny. Jeśli poszukujesz inhalatora, który będzie odpowiedni dla całej rodziny i skutecznie radzi sobie zarówno z jesiennymi infekcjami i wiosennymi alergiami, jak i poważnymi schorzeniami dróg oddechowych, takimi jak astma, warto zdecydować się na inhalator z regulowaną wielkością wytwarzanych cząsteczek, taką funkcję posiada np. Inhalator Diagnostic Econstellation.

Przy wyborze inhalatora warto również zwrócić uwagę na dostępność w ofercie sprzedawcy urządzenia części wymiennych, np. maseczek, filtrów, ustników. Ze względów higienicznych rekomendowana jest cykliczna wymiana akcesoriów. Ważne również jest aby każdy z użytkowników posiadał własny zestaw akcesoriów do inhalacji, takich jak maseczka czy ustnik.

Kolejnym typem inhalatorów są inhalatory siateczkowe, które cieszą się coraz większą popularnością. Są to nowoczesne inhalatory, które cechuje mały kompaktowy rozmiar, co pozwala na łatwe przenoszenie, i używanie na przykład w podróży. Działanie tego rodzaju urządzeń opiera się na drganiach membrany (siateczki), która przekształca lek w aerozol. Następnie lek lub inna inhalowana substancja jako mgiełka dociera do układu oddechowego. Inhalatory siateczkowe są zazwyczaj cichsze niż inhalatory pneumatyczne, co ma duże znaczenie przy inhalacji młodszych i wrażliwych dzieci. Inhalatory siateczkowe są zazwyczaj kompaktowe i przenośne, co pozwala na łatwe przenoszenie ich w podróży lub podczas codziennych czynności. Jest to pomocne w przypadku wyboru inhalatora dla alergika, który zazwyczaj musi mieć go zawsze pod ręką. Inhalator dla dziecka powinien być odpowiednio dopasowany do potrzeb małego pacjenta i zapewniać komfort podczas inhalacji. Należy zwrócić uwagę na ergonomię urządzenia, łatwość obsługi oraz możliwość dostosowania do potrzeb dziecka.

Inhalator dla dziecka z alergią – na co zwrócić uwagę?

Wybór inhalatora dla dziecka z alergią wymaga szczególnej uwagi. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

1. Rodzaj inhalatora: Warto przemyśleć jaki rodzaj inhalatora będzie odpowiedni dla dziecka z alergią. Jeśli ma być używany często i w różnych miejscach, warto zainwestować w poręczny inhalator siateczkowy np. Przenośny inhalator siateczkowy YM-3R9. Inhalator siateczkowy rozpyla lek na małe cząsteczki ułatwiające docieranie do dolnych dróg oddechowych.

2. Bezpieczeństwo: Przy wyborze inhalatora dla dziecka, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo użytkowania. Inhalator powinien być łatwy w obsłudze i bezpieczny dla dziecka, zapewniając minimalne ryzyko urazów lub niewłaściwego użytkowania. 

3. Wygoda użytkowania: Inhalator powinien być odpowiednio dopasowany do potrzeb dziecka (np. posiadać zestaw akcesoriów dopasowanych rozmiarem dla najmłodszych) i zapewniać wygodną inhalację. Warto zwrócić uwagę na ergonomię urządzenia np. łatwość trzymania w małej rączce.

4. Skuteczność działania: Inhalator powinien być skuteczny w dostarczaniu leku do dróg oddechowych dziecka. W przypadku alergii ważne jest, aby inhalator zapewniał efektywną terapię, która pomoże w łagodzeniu objawów alergii.

5. Łatwość czyszczenia: Inhalator dla dziecka z alergią ze względu na częste używanie powinien być łatwy w czyszczeniu i dezynfekcji, aby zapewnić higieniczne użytkowanie i minimalizować ryzyko infekcji.

6. Wiek dziecka: Dla dzieci poniżej trzeciego roku życia zaleca się stosowanie konwencjonalnych inhalatorów pneumatycznych i używanie maseczki podczas nebulizacji. Dla starszych dzieci również zaleca się korzystanie z tego rodzaju nebulizatorów, jak również inhalatorów typu mesh czyli siateczkowych, ale zaleca się używanie ustnika. Inhalacja zawsze powinna  być wykonywana pod nadzorem osoby dorosłej.
Nebulizatory siateczkowe mogą być używane przez osoby w każdym wieku, jednak nebulizatory ultradźwiękowe nie są zalecane dla dzieci poniżej pierwszego roku życia. Dla starszych dzieci i dorosłych zaleca się stosowanie podczas inhalacji ustnika, aby zmniejszyć straty leku.

Inhalatory dla dzieci – jakie parametry urządzenia są ważne?

Przy zakupie inhalatora (nebulizatora) dla dzieci ważne jest zwrócenie uwagi na następujące parametry:

  • MMAD – określa wielkość cząstek generowanych przez urządzenie. Należy pamiętać, że rozmiar cząsteczek generowanych przez inhalator lub nebulizator jest kluczowy dla miejsca, w którym lek jest absorbowany w układzie oddechowym. Urządzenie o stałej wielkości cząsteczek nie nadaje się do leczenia każdego rodzaju schorzenia. Współczesne inhalatory oferują możliwość regulacji wielkości cząsteczek, co umożliwia efektywne leczenie zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych.

 Cząsteczki o różnej wielkości i ich wchłanialność:

  • 8 μm – penetracja górnych dróg oddechowych np. nos, gardło
  • 5 – 8 μm – penetracja tchawicy i dużych oskrzelach
  • 2 – 5 μm – wchłanianie w oskrzelach i oskrzelikach
  • 0,5 – 3 μm – wchłanianie w pęcherzykach płucnych
  • Frakcja respirabilna (%) – frakcja respirabilna odnosi się do najdrobniejszych cząsteczek wytwarzanych przez inhalator, które są na tyle małe, że mogą przedostać się do najgłębszych części płuc. Aby leczenie inhalacyjne było jak najbardziej efektywne, cząsteczki te powinny mieć rozmiar od 0,5 do 5 μm (mikrometrów). Procentowy udział cząsteczek o takiej wielkości w całkowitej ilości generowanej mgiełki określa się jako frakcję respirabilną. Im wyższy odsetek, tym więcej leku może dotrzeć do dolnych dróg oddechowych, co zwiększa skuteczność nebulizacji.
  • Pojemność rezydualna, zwana również martwą, to ilość pozostałego roztworu z lekiem w komorze nebulizacyjnej po zakończeniu inhalacji. Im mniejsza pojemność rezydualna, tym korzystniej dla pacjenta, ponieważ oznacza to, że więcej leku zostało dostarczone do dróg oddechowych.
  • Czas przepływu, czyli czas nebulizacji, jest kluczowym parametrem. Powinien być dobrze dostosowany do potrzeb pacjenta, zwłaszcza u dzieci, gdzie zaleca się wolniejsze tempo nebulizacji. Dlatego wybierając inhalator dla dzieci, warto sprawdzić, czy ma możliwość regulacji czasu pracy.

Najlepszy inhalator dla dziecka

Jeśli zależy Ci na zakupie nebulizatora wysokiej jakości od renomowanych producentów, każdy z nich będzie odpowiedni, o ile tylko spełnia podstawowe wymagania i normy. Szczególnie warto zwrócić uwagę na modele oferujące regulację wielkości cząsteczek, będą one uniwersalne w użyciu zarówno we wspomaganiu leczenia alergii jak i innych schorzeń np. infekcji sezonowych.

Strefa wiedzy Diagnosis24 to portal o charakterze informacyjnym oraz edukacyjnym, w związku z tym publikowane treści nie zastąpią konsultacji lekarskiej. Przed zastosowaniem się do porad, w szczególności medycznych zawartych w Strefie Wiedzy Diagnosis24 bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania podanych informacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl