To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Inhalatory dla dzieci: jak złagodzić objawy astmy i alergii?
Inhalatory dla dzieci: jak złagodzić objawy astmy i alergii?

Astma to przewlekła choroba dróg oddechowych, charakteryzująca się ich nadreaktywnością oraz przewlekłym stanem zapalnym. Występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, jednakże jest bardziej powszechna wśród dzieci. Astma stanowi globalny problem zdrowotny. Według danych WHO, ponad 300 milionów ludzi na całym świecie cierpi na tę chorobę. W Polsce na astmę choruje więcej dzieci niż dorosłych.

Astma – co to za choroba?

Astma to schorzenie, które dotyka drogi oddechowe, szczególnie oskrzela, które dostarczają powietrze do płuc i z powrotem. Kurczenie się mięśni w ścianach oskrzeli powoduje ich zwężenie w czasie ataku astmy. U osób chorych na astmę oskrzela zwężają się łatwiej i silniej niż u osób zdrowych. W przebiegu choroby mięśnie oskrzeli stają się grubsze, mocniejsze i zdolne do większego kurczenia. Wnętrze oskrzeli pokrywa błona śluzowa, która zawiera komórki wyposażone w rzęski. Ta warstwa śluzu składa się z dwóch części: zewnętrznej, lepkiej i gęstej, która zbiera zanieczyszczenia z powietrza, oraz rzadszej warstwy przylegającej do komórek rzęskowych. Ta cieńsza warstwa ułatwia ruch rzęsek, pomagając śluzowi i zanieczyszczeniom przesuwać się w kierunku tchawicy i krtani, gdzie mogą zostać wyplute lub połknięte. Gdy dziecko cierpi na astmę, oznacza to, że jego oskrzela reagują bardziej wrażliwie na bodźce drażniące niż u dzieci zdrowych. Bodziec powoduje skurcz mięśni otaczających oskrzela oraz obrzęk ich wewnętrznej błony śluzowej, co prowadzi do zwężenia drogi oddechowej. Czasami dochodzi również do nadmiernego wytwarzania śluzu, co pogłębia istniejący problem. Te wszystkie czynniki powodują trudności w oddychaniu. Astma atakuje bez względu na wiek, rasę czy płeć. Na całym globie zmaga się z nią ponad 300 milionów osób! W Polsce astmą dotkniętych jest prawie 2 miliony ludzi, co stanowi około 5% populacji. To oznacza, że jeden na dwudziestu Polaków boryka się z tą chorobą. Prawdopodobnie genetyka odgrywa w tym pewną rolę, ponieważ skłonność do astmy może być dziedziczona, ale także różnice w narażeniu na alergeny oraz stylu życia.

Jakie są przyczyny występowania astmy?

Astma to choroba nieuleczalna, która prowadzi do przewlekłego procesu zapalnego w oskrzelach. Nie można jednoznacznie określić, co dokładnie wywołuje astmę, istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko jej wystąpienia.

 1. Czynniki środowiskowe

Jednym z głównych czynników sprzyjających astmie są warunki środowiskowe. Osoby mieszkające w krajach wysoko rozwiniętych i silnie uprzemysłowionych są bardziej narażone na rozwój tej choroby. Zanieczyszczenia powietrza, takie jak dym, spaliny czy smog, mogą znacząco zaostrzyć objawy astmy. Dodatkowo, osoby narażone na wdychanie dymu papierosowego lub szkodliwych substancji w miejscu pracy mają większe ryzyko zachorowania. W niektórych przypadkach astmę mogą wywoływać także alergeny takie jak roztocza, kurz czy pyłki unoszące się w powietrzu.

 1. Czynniki genetyczne

Badania wskazują również na istnienie czynników genetycznych predysponujących do wystąpienia astmy. Osoby, u których w rodzinie wcześniej występowały przypadki tej choroby, mają większe ryzyko jej rozwoju. Dziedziczność odgrywa istotną rolę w predyspozycji do astmy, jednak nie jest to jedyny czynnik decydujący.

 1. Czynniki osobnicze

Innymi istotnymi czynnikami przyczyniającymi się do zachorowania mogą być tzw. cechy osobnicze. Niska masa urodzeniowa oraz wcześniactwo zwiększają ryzyko rozwoju astmy. Ponadto, dzieci matek palących papierosy w czasie ciąży są bardziej podatne na tę chorobę. Rozpoznanie czynników wywołujących astmę oraz eliminacja lub minimalizacja ich wpływu może być kluczowa w leczeniu i zapobieganiu jej objawom.

Rodzaje astmy. Czy alergia może mieć związek z astmą?

Astmę możemy podzielić ze względu na czynniki, które ją wywołują:

Astma nieatopowa, zwana także niealergiczną, jest wynikiem częstych infekcji dróg oddechowych, spowodowanych przez wirusy, bakterie lub grzyby. Infekcje sprzyjają jej występowaniu, na przykład nawracające zapalenia migdałków czy zatok.

Astma atopowa, czyli alergiczna, najczęściej wywoływana jest przez wdychane alergeny zwłaszcza pyłki roślin. Innymi czynnikami wywołującymi ten rodzaj astmy są: alergie na sierść zwierząt, substancje chemiczne, zarodniki pleśni czy kurz domowy.

Astma może się  różnić pod względem przebiegu choroby. Może być ona sporadyczna, lekka, umiarkowana lub ciężka.

Występują również różnice między astmą a alergią. U osób z astmą dochodzi do trwałych zmian w strukturze dróg oddechowych, takich jak ich włóknienie, przerost mięśni gładkich i komórek błony śluzowej, co powoduje poważne problemy z oddychaniem.

Natomiast alergia to jedynie nadwrażliwość organizmu na pewne substancje, czyli alergeny, która zazwyczaj nie prowadzi do trwałych zmian w układzie oddechowym, choć jej objawy mogą być równie uciążliwe. Stałe narażenie na alergeny u osób cierpiących na alergiczny nieżyt nosa prowadzi do utrzymującego się stanu zapalnego w drogach oddechowych i zwiększa ryzyko nasilenia się objawów. W rezultacie osoby te mogą być bardziej narażone na rozwój astmy.

Jakie są objawy astmy?

Osoby cierpiące na astmę doświadczają:

 • trudności z oddychaniem podczas wysiłku
 • epizodów uporczywego, suchego kaszlu, które mogą występować również w nocy
 • uczucia ucisku w klatce piersiowej
 • świszczącego oddechu
 • problemów z wzięciem głębokiego oddechu

Z kolei objawy alergii mogą obejmować:

 • napady kichania
 • kaszel
 • katar
 • drapanie w gardle
 • łzawienie i zaczerwienienie oczu
 • wysypki skórne
 • duszność

Diagnoza astmy wymaga wizyty u lekarza - pulmonologa. Na początku zaleca się wykonanie spirometrii, badania funkcjonalnego układu oddechowego, które pozwala ocenić pojemność i objętość płuc oraz przepływ powietrza w oskrzelach podczas różnych faz cyklu oddechowego. Dodatkowo, w przypadku podejrzenia astmy, może być zalecone wykonanie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej oraz pulsoksymetrii. Pulsoksymetria to nieinwazyjna metoda oceny zawartości tlenu we krwi, do pomiaru używa się pulsoksymetru. Aby potwierdzić alergię, przeprowadza się testy alergiczne – z krwi lub skórne. Testy skórne mogą być przeprowadzane dopiero po ukończeniu 3 roku życia.

Jak przebiega leczenie astmy?

Leczenie astmy to poważna sprawa, a inhalacje stanowią kluczowy element terapii.
Stosuje się różne rodzaje leków, w tym leki rozkurczowe i przeciwzapalne. Leki rozkurczowe są szczególnie istotne w ostrym napadzie astmy. Inhalacje są zalecanym i bezpiecznym sposobem podawania farmaceutyków w przypadku astmy. Inhalator, to narzędzie umożliwiające podanie leku w formie wziewnej. Inhalatory i nebulizatory pomagają dostarczyć leki bezpośrednio do dróg oddechowych, co jest istotne szczególnie w przypadku stanów zapalnych oskrzeli. Inhalatory  tworzą drobne cząsteczki, które lepiej penetrują chore obszary. To z kolei minimalizuje ryzyko skutków ubocznych i pozwala na stosowanie mniejszych dawek leków.

Inhalatory dla dzieci. O czym warto pamiętać?

Inhalacje u dzieci są też powszechnie stosowaną metodą wspomagania leczenia astmy. Mają one kilka zalet, które sprawiają, że są skutecznym sposobem radzenia sobie z objawami astmy:

 1. Bezpośrednie dostarczanie leków: Inhalatory dostarczają leki bezpośrednio do płuc, co pozwala na szybsze i skuteczniejsze działanie w porównaniu z doustnymi lekami.
 2. Szybkość działania: Dzięki inhalatorom leki mogą szybko złagodzić objawy astmy, takie jak duszność czy kaszel, co jest szczególnie ważne podczas nagłych ataków.
 3. Precyzyjna dawka: Inhalatory pozwalają na precyzyjne dawkowanie leków, co minimalizuje ryzyko przedawkowania leku.
 4. Zmniejszenie efektów ubocznych: Stosowanie inhalatorów może ograniczyć występowanie działań niepożądanych, ponieważ leki są dostarczane bezpośrednio do płuc, a nie przechodzą przez układ pokarmowy.
 5. Łatwość użycia: Nowoczesne inhalatory są łatwe w użyciu, nawet dla dzieci. Mają proste mechanizmy działania, co ułatwia starszym dzieciom samodzielne inhalacje.

Przy leczeniu astmy istotną kwestią jest, aby pacjenci stosowali inhalacje zgodnie z zaleceniami lekarza, który ustala rodzaj leku, jego dawkę i częstotliwość podawania. Jakie są zatem najlepsze inhalatory? W leczeniu astmy stosuje się różne rodzaje inhalatorów, np. pneumatyczne, proszkowe lub siateczkowe. Dobrym rozwiązaniem są inhalatory przenośne. Taki inhalator pozwala na wykonanie inhalacji w każdym miejscu i o każdej porze. Dobrym wyborem może być Przenośny inhalator siateczkowy YM-3R9. Warto również pamiętać o odpowiednich akcesoriach, takich jak maseczki, szczególnie przy dzieciach lub osobach mających trudności z właściwym oddychaniem przy pomocy ustnika. Najlepsze inhalatory to urządzenia producentów, którzy mają w swojej ofercie również szeroki wybór akcesoriów. Po użyciu inhalatora ważne jest dokładne wypłukanie ust, aby uniknąć nieprzyjemnych efektów ubocznych, takich jak pleśniawki.

Inhalacje a alergia

Najczęściej podkreśla się korzyści nebulizacji w walce z infekcją. Metoda ta jest skuteczna zarówno u dorosłych, jak i u małych dzieci. Lekarze zalecają rozpoczęcie inhalacji na samym początku infekcji, co może zapobiec jej rozwojowi lub złagodzić jej przebieg. Nebulizacja okazuje się również pomocna dla osób cierpiących na alergie oraz dla tych, którzy są narażeni na smog i zanieczyszczenie powietrza. Według większości lekarzy nawet inhalacja popularną solą fizjologiczną jest rekomendowana jako działanie prewencyjne na wczesnym etapie infekcji, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Skuteczność tego zabiegu tkwi w tym, że nawilża i ułatwia odkrztuszanie, co może pomóc w łagodzeniu objawów infekcji. Jak używać inhalatora w przypadku alergii?

Inhalacje jako wsparcie w przypadku alergii i zanieczyszczeniu środowiska

Alergia to reakcja organizmu na różnorodne substancje i czynniki. Chociaż nie jest w pełni zrozumiała jej przyczyna, przypuszcza się, że skłonności genetyczne mogą odgrywać rolę. Alergia jest bezpośrednio związana z nieprawidłową reakcją układu odpornościowego. U zdrowej osoby, gdy organizm napotyka wirusy czy bakterie, wytwarzane są przeciwciała w celu obrony. Jednak u osób uczulonych układ odpornościowy nie radzi sobie z zwalczaniem wirusów i bakterii, co prowadzi do reakcji alergicznych. Alergie mogą być wywołane przez różne produkty, takie jak mleko krowie, jajka, ryby, orzechy, owoce, substancje chemiczne, np. parabeny w kosmetykach oraz wiele innych. Coraz częstszymi rodzajami alergii są te oddechowe. Tutaj głównymi alergenami są pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, pierze ptaków, sierść zwierząt, a także zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, zwłaszcza smog, będący mieszaniną gazów i pyłów spalinowych. Alergie oddechowe mogą dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci, często objawiają się suchością w gardle, katarem, łzawieniem oczu, trudnościami w oddychaniu. Objawy te mogą nasilać się w określonych porach roku, w zależności od alergenów. Na przykład alergicy na pyłki roślinne często doświadczają problemów oddechowych wiosną i latem, podczas gdy jesienią i zimą, w sezonie grzewczym, mogą mieć trudności z oddychaniem związane ze zwiększonym zanieczyszczeniem powietrza, w tym smogiem. Istnieje kilka metod leczenia alergii, ale coraz częściej nebulizacja odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu objawów, zapobieganiu oraz leczeniu tej dolegliwości. Jest skuteczna nawet u najmłodszych pacjentów, gdyż stosowana we właściwym czasie może zapobiec konieczności przyjmowania antybiotyków podczas infekcji i skrócić czas trwania choroby oraz zmniejszać jej objawy.

Jak używać inhalatora?

Aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego, nieocenione są nebulizacje. Nebulizacje nawilżają drogi oddechowe i ułatwiają odkrztuszanie, zwalczają katar oraz łagodzą ból gardła. Można je stosować nie tylko w przypadku infekcji dróg oddechowych, astmy, ale także alergii. Nebulizację przeprowadza się zarówno z solą fizjologiczną, jak i lekami. Podawanie leków drogą nebulizacji zmniejsza ryzyko działań niepożądanych w porównaniu z podawaniem doustnym. Nie tylko to sprawia, że nebulizacja jest skuteczna - dostarcza ona lek do konkretnego obszaru dróg oddechowych, a także pozwala na dostosowanie dawki i rodzaju leku do potrzeb pacjenta. Nebulizacja jest szybką, łatwą i wygodną metodą leczenia alergii, o ile wykonuje się ją odpowiednim nebulizatorem. Dobrym rozwiązaniem jest Przenośny inhalator siateczkowy YM-3R9. To nebulizator siateczkowy, który generuje mgiełkę preparatu poprzez drganie membrany, rozpraszając lek na mikrocząsteczki. Ich rozmiar sięga poniżej 5µm, co gwarantuje dostarczenie leku do głębokich partii płuc. To kluczowe, ponieważ cząsteczki o rozmiarze powyżej 5µm docierają jedynie do górnych obszarów dróg oddechowych, co może być nieskuteczne w leczeniu chorób płuc. Do inhalacji mgiełki używana jest maseczka. Przenośny inhalator siateczkowy YM-3R9 oferuje dwa rozmiary maseczek - jedną mniejszą dla dzieci i większą dla starszych dzieci oraz dorosłych, co czyni go urządzeniem uniwersalnym do użytku dla całej rodziny. Można z niego korzystać zarówno z solą fizjologiczną, jak i dużym wyborem leków, co sprawia, że jest to wszechstronne urządzenie. Trzeba jednak pamiętać o właściwym czyszczeniu inhalatora po użyciu oraz o tym, że nie można stosować do nebulizacji substancji oleistych.

Inhalator jest cichy - co jest ważne zwłaszcza dla dzieci, które często są bardzo wrażliwe na głośny dźwięk inhalatorów. Proces nebulizacji jest prosty - wystarczy wlać sól lub lek do specjalnego pojemnika, założyć odpowiednią maseczkę, włączyć urządzenie i wdychać mgiełkę. Inhalator oferuje również dwie różne prędkości nebulizacji.  Podsumowując inhalator to dobra inwestycja, zdecydowanie pomaga w dbaniu o zdrowie dróg oddechowych i jakość powietrza. Inhalator przenośny jest niezbędnym wyposażeniem każdej domowej apteczki.

Strefa wiedzy Diagnosis24 to portal o charakterze informacyjnym oraz edukacyjnym, w związku z tym publikowane treści nie zastąpią konsultacji lekarskiej. Przed zastosowaniem się do porad, w szczególności medycznych zawartych w Strefie Wiedzy Diagnosis24 bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania podanych informacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl